Zamyšlení na každý měsíc

ROK 2021

Náš vlastní růst spočívá nejen v přijímání konstruktivních informací pro náš rozvoj, ale také v osobní angažovanosti a práci.

Proto bude v tomto roce každý z následujících měsíců zaměřen nejen na inspirativní myšlenku, afirmaci či sdělení, ale také na prakticky orientovaná cvičení.

Tím se budete moci aktivně podílet svým úsilím a energií na vašem duchovním posunu a tím pádem i na posunu nás všech 🙂 .


LEDEN

Hlavní myšlenka měsíce

Čím více něco odmítáš a zlobíš se kvůli tomu, tím více se ti toho dostává. Neboť na co zaměřuješ svou pozornost, to roste. Dobře si tedy rozmysli, na co svou pozornost zaměřuješ.

Zdroj: Vesmírné karty, Bärbel Mohr


Orgán, který je v tomto měsíci aktivní

Močový měchýř

Leden je pro mnohé doba nových předsevzetí, přání, plánů, nových aktivit a rozhodnutí. Je to doba nové vnitřní naděje lepších zítřků. Příroda ještě hluboce spí a sbírá sílu na příchod jara a nové energie. Je potřeba si z ní vzít příklad, více spát, odpočívat,nahlížet do svého nitra a shromažďovat duševní i fyzické síly na celý nadcházející rok.

Zima je období velkého jinu. Zimě vládne element vody a energie je málo. Nejcitlivějšími orgány jsou v lednu močový měchýř a v únoru ledviny.

Močový měchýř je místo, kde se shromažďuje moč před tím, než odejde z těla. Je produkována ledvinami a je to jednoduše řečeno „odpadní voda“ z těla. Světle žlutá až průhledná barva nám ukazuje na dostatek tekutin v těle, naopak tmavě žlutá až hnědá na jejich nedostatek.

Jak se oslabení močového měchýře projevuje?

Mezi nejčastější (převážně chronické) poruchy tohoto orgánu můžeme zařadit záněty močovodů a močového měchýře (MM), zvané cystitidy, různé mykózy, zúžení močovodů a močové trubice až po nádorová onemocnění. Projevem oslabení MM je časté chození na toaletu doprovázené pálením nebo i bolestí při močení a v podbřišku. Obecně se říká, že jsou na záněty náchylnější ženy.

Mezi další projevy se řadí také studené ruce a nohy (pozor na jejich prochladnutí), časté noční močení, záněty středního ucha, hluchota, noční můry a pomočování u dětí (spodní pláč dítěte = tlak rodičů a školy), bolesti zad (obzvlášť v bederní oblasti a oblasti krční páteře a ztuhlost kolem celé páteře) a problémy s kostmi.

Nezapomeňte hlavně na to, že každá nemoc má i svoji duchovní příčinu. Co se týče právě močového měchýře, příčina leží zejména ve lpění na starých názorech, strachu z uvolnění a skrytých slzách. Zánět a bolest MM jsou naše hluboko ukryté slzy a křivdy, které úzce souvisí s našimi vztahy. Naučme se zbavovat všeho starého, vyjadřujme své niterné pocity, příjemné i nepříjemné.

Jak se dostat do rovnováhy?

Ze všeho nejdříve je potřeba doplnit do organismu dostatek přirozených tekutin (např. šungitovou nebo filtrovanou vodu a bylinkové čaje) a MM tzv. propláchnout. Je potřeba se vyvarovat všemu uměle sladkému, ať už to jsou slazené nápoje nebo i cukr ve všech jeho podobách. Sladké nám znemožní odplavit choroboplodné bakterie z těla. Můžeme také použít éterické oleje (rozmarýn, borovice, šalvěj, eukalyptus) k pravidelným masážím podbřišku.

Smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, dávejte si tedy pozor na jejich ofouknutí zimním větrem.

Močení je určité uvolnění nahromaděného tlaku tekutiny, a pokud to přeneseme na psychiku, na naši duši, je potřeba se naučit uvolňovat své vnitřní duševní tlaky. Strach, podrážděnost, vztek, neschopnost prosadit sami sebe (zejména u dětí) nebo pocit nesvobody oslabuje, až blokuje, náš močový měchýř. Je tedy důležité naučit vyjadřovat své emoce a potřeby, jemně, bez přehnaného afektu a zloby. Pěstovat pravidelnou duševní hygienu. A jak už bylo napsáno výše, je potřeba si dopřát dostatek odpočinku a spánku a pokud možno se vyhýbat stresu (umět ho uvolnit).

Jaké potraviny nám pomohou posílit močový měchýř?

Venkovní chlad se rozjel naplno a my potřebujeme prohřívat organismus. Strava by měla být sytější a bohatší na tuky. Je vhodné zařadit více potravin slanější chuti a vyhnout se jednoduchým cukrům. Při zánětech je dobré doplňovat vitamin C v přirozené formě, který je potřebný k okyselení moči a tím pádem k boji organismu s choroboplodnými zárodky. Preventivně také působí brusinky (šťáva nebo sušené plody).

Leden je doba konzumace luštěnin, zejména malých červených fazolí adzuky, žlutých a černých sójových bobů nebo fazolí. Mezi vhodné obiloviny patří pohanka, oves, amarant, kroupy nebo divoká rýže. Z ovoce jsou vhodná pečená jablka a nejvhodnější zelenina je kořenová a kvašená (zelí), česnek a cibule. Vnitřní teplo nám dodají polévky (zeleninové i masové vývary bez mouky). Pro dodání potřebných enzymů do organismu můžeme použít miso pastu nebo umeocet.

Co se týče citrusových plodů a mléčných výrobků, platí stejné doporučení jako napodzim, tedy úplně vypustit, jelikož do našeho těla přinášejí chlad a zahleňují. Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu.

Pro posílení močového měchýře si udělejme čaj z květů černého bezu, přesličky, jitrocele nebo břízy. Narušenou činnost močového měchýře léčí také Kalisie voňavá, která je také silným antioxidantem a používá se také pro léčbu ledvin. Z těla vylučuje toxické látky a kromě těchto nemocí se dá použít téměř na cokoliv (podporuje činnost prostaty, reguluje průjmy či zácpu, odstraňuje otoky, hojí rány, …)

Za zmínku stojí také bylina Buchu, na kterou nedají dopustit zejména jihoafričané a která také slouží k léčbě močového měchýře a ledvin. Určitě nesmíme zapomenout na svízel, kukuřičná vlákna či přesličku, které mají na náš močový měchýř velice pozitivní a uklidňující vliv. Přeslička se navíc používá k léčbě močových kamenů.

Zdroj: http://www.zijmesvujzivot.cz/zdravi/category/rocni-obdobi/


Meditační cvičení pro tento měsíc

Zdroj: 48 cvičení k meditaci, Sri Chinmoy


Duchovní poselství na tento měsíc

V měsíci lednu bude dobré věnovat pozornost vztahům.

Zamyslet bychom se měli konkrétně nad pojmy:

 • důvěrnost
 • vzájemná provázanost – vzájemnost
 • spolupráce
 • usmíření
 • odpuštění
 • tvorba pout

A opominout bychom také neměli téma „svobody ve svázanosti“.

I ve vztahu, který nám sice morálně znemožňuje být s někým jiným, můžeme nalézt svobodu – pokud se vzájemně respektujeme, dopřáváme si dostatek vlastního prostoru např. na aktivity, které nás naplňují apod..ROK 2020

PROSINEC

Velmi ráda bych Vám potěšila nějakým optimistickým proroctvím, které všichni tak moc potřebujeme slyšet. Toto své přání splním dnes tak na půl:-). Nejdříve přijdou nepříjemná pravda a fakta a pak krásný závěr:-).

Ještě nás čekají těžké časy.

Každý z nás už si asi sáhl na své pomyslné dno, ale teď nadejde doba, kdy budeme muset pohlédnout sami sobě do očí a dokázat unést pravdu o nás samotných.

Situace kolem koronaviru nám ukázala, jak jsme na tom uvnitř naší duše.

Měsíc prosinec v sobě ukrývá část slova „prosit“ – tak pojďme využít tohoto jeho energetického základu a prosme.

Prosme za:

 • sílu pro všechny tuto těžkou dobu vydržet
 • o milost ukončení koronavirové zkušenosti pro lidstvo
 • o boží vedení pro všechny, kdo přišli díky koronaviru o práci
 • o uzdravení pro všechny nemocné
 • o pomoc pro potřebné
 • o sílu pro ty, kteří v prvních liniích pomáhají druhým
 • o možnost cítit přítomnost boží v temnotě
 • o lepší časy pro nás všechny.

Zamysleme se na chvíli, jak konkrétně já mohu pomoci a udělejme prosím každý jednu věc pro druhé. To bude stačit k tomu, aby se posílil skomírající plamínek naší naděje a ten tak začal zase silně plát.

Duchovním smyslem celé této tíživé situace je, abychom se spojili, a našli tak díky tomu, že jeden pomůže druhému, sílu celku.

Bůh nás nechce zničit, ale zachránit.

Přeji Vám klidný adventní čas a jsem upřímně v srdci s vámi všemi. Martina