Co dělat, když už nemůžete dál

https://www.zivotjakohra.cz/clanek/nikdy-se-nediv-sve-zoufalosti-kdyz-se-odmitas-zreknout-cinu-myslenek-a-lidi-kteri-te-cini-zoufalym

Dávno ohraná věta, která říká, že každá překážka je výzva a šance na posun, má sice pravdu, ale jen za předpokladu, že ji dotyčný umí využít – uvidět.

Nejtěžší vůbec je se v dané situaci nějak zorientovat, zmobilizovat své síly a dokázat o situaci přemýšlet z jiného úhlu. To se ovšem jen těžko dělá v bolestech, traumatech, těžkých stav či hraničních situacích.

Cestou z toho je využití období „ticha“ mezi vlnami bolestí, nešťastných událostí apod. je se přesně v této době nejen nadechnout, ale i pracovat na změnách, které nás mohou z právě prožívaného posunout. Opravdu se rozhodnout a nenechat plánovanou změnu jen v myšlenkách, ale jednat.

Krok po kroku, den po dni, hodinu po hodině.

Když se propadáte (jste v těžkém psychickém nebo fyzickém stavu), je nutné si uvědomit, že tělo s vámi v 90% spolupracovat nebude, neboť má samo co dělat, aby si to ustálo a zvládlo. Tedy odtud sílu nezískáte. Naopak sílu je třeba tělu dodat (ať již kvalitní stravou, s ohledem na aktuální možnosti a potřeby těla, tak sílou mysli).

Problém ovšem je, že mysl s vámi také nebude chtít v určitém bodě příliš spolupracovat, neboť bude vyčerpaná a bolest těla ji nedovolí pracovat. Jakékoli snahy okolí o to vás povzbudit se budou míjet účinkem, neboť vy to tak v tu chvíli necítíte a nedokážete se napojit na jejich „pozitivní vlnu“.

Číst se nedá, protože nejste schopni se přes bolest či akutní psychický stav soustředit, natož něco z čteného aplikovat. Nebo sice dokážete číst, ale cloumá s vámi vztek nebo apatie, takže je to stejně bezvýchodné jako předchozí bod.

To je patová situace. Co teď?

Doporučuji:

– I přesto, že tomu nebudete v té chvíli schopni věřit, pročítejte si dobré afirmace nebo požádejte někoho blízkého, aby vám je četl.

Pokud nemůžete číst, poslouchejte afirmační nahrávky.

Postupně se stane, že vaše mysl a tělo přejmou dané myšlenky jako realitu a začnou takovou realitu postupně vytvářet.

Sledujte meditační videa či poslouchejte meditační nahrávky.

Jen zde pozor- někomu mohou v daném stavu velmi pomoci, jinému naopak mohu způsobit problém s tendencí unikat z těla (je třeba to zjistit – již z prvních pár sekund nahrávky budete vědět, co je pro vás dobré).

Snažte se co nejvíce pohybovat.

Stojící energie blokuje energetické dráhy a čakry v těle.

I kdybyste měli jen pohybovat prsty na rukou či nohou, kroutit hlavou, provádět hluboké nádechy do břicha, jít na toaletu, vyjít schody apod. Každý krok se počítá.

– Energeticky pracujte se svým tělem.

Velmi dobrá je technika pocházející z čínské medicíny, která pro energetické uvolnění a očištění orgánů a drah v těle používá tento postup:

Na rukou i nohou postupně vezměte každý z prstů do rukou a od jeho kořene (tedy od dlaně ruky nebo šlapky nohy) postupně, jemně a velmi pomalu jeďte směrem k nehtu a dál. Tímto budete stahovat vše špatné z vašeho těla a pomůžete tak jeho rychlejší regeneraci.

Provést tuto techniku byste měli pro optimální výsledek vždy 3x za sebou, klidně každý den.

Pokud během stahování narazíte na bolest určitého prstu, doporučuji se podívat, jaká dráha či orgán se v tomto místě vyskytuje a případně (pokud se nebojíte a reflexiologii alespoň trochu ovládáte či někdo z vašich blízkých) zasáhnout v daném bodě či dráze.

Pokud se sami neodvažujete, nebojte se obrátit na odborníka.

Obklopujte se barvami, které jsou pro vás v tu chvíli vhodné a které mohou přispět k vašemu zdravení.

Přiměřeně pijte.

Příliš málo tekutin zatíží vaše ledviny a jiné orgány, neboť jim neumožní správně filtrovat a odvádět zátěžové látky z těla a příliš moc je naopak přetíží. Optimální množství je mezi 2-3litry (každý jedinec to má jinak).

– Snažte se co nejvíce spát a starejte se o svou matraci a povlečení.

Spánek pomáhá tělu i mysli zvládnout vše, s čím se musí vyrovnat – proto bývají lidé v těžkých stavech uvedeni do umělého spánku, aby se získal čas na uzdravení a tělo nepřišlo do šoku.

Důležité je také pravidelně větrat místo, na kterém ležíte, ideálně místa střídat. Převlékat zpocené prostěradla a povlečení. Nechat lůžko odpočnout či jej energeticky vyčistit – na místě, kde trávíte hodně času zůstává nejen váš energeticky otisk, ale také zakódovaná všechna prožitá traumata a bolesti, proto je nutné se o lůžko pravidelně starat (přispějeme tak našemu rychlejšímu uzdravení).

– Nezapomínejte jíst, alespoň to minimum, co tělo zvládne a může strávit.

Ale pozor – nepřejídejte se, či se snažte vyhnout zajídání bolesti, ať tělo a filtrační orgány zbytečně nepřetěžujete. Moudře si vybírejte své potraviny – vyhněte se polotovarům, tučným, chemicky slaným, sladkým věcem.

Dýchejte.

Ne rychle a povrchově, to platí především u rozdýchávání bolesti nebo úzkostných stavů, ale dýchejte klidně co nejvíce hluboce. Dýchejte s vědomím toho, že chcete každým nádechem vašemu tělu dodat co nejvíce energie a síly a vydechujte stejně tak pomalu a dlouze, s myšlenkou, jak vydechujete všechen přetlak, úzkost, bolest, nemoc, zatížení.

Z počátku je třeba počítat s tím, že první dlouhé nádechy a výdechy mohou dokonce fyzicky bolet. Není to nic hrozného, jen je to nepříjemné. Důvodem tohoto, že tomu tak je je to, že vaše svaly a plíce nebyly zvyklé takto pracovat a musí se novému způsobu přizpůsobit. Po určité době to bude přirozené a v pořádku.

– Hodně větrejte či se snažte dostat na čerstvý vzduch.

Okysličení mozku i buněk těla vám pomůže myslet lépe a lépe se uzdravovat.

– Pro dýchávejte pravidelně postiženou oblast nebo orgán.

Pomůžete tak tomu místu k rychlejší regeneraci a to především prostřednictvím dodání kyslíku do postižených oblastí.

– Jakmile toho budete schopni, stanovujte si malé, dílčí cíle, kterých je postupně možné dosáhnout.

Např. Chci si sám/a dojít na záchod, chci zvládnout vyjít schody, chci si dokázat sám/a připravit jídlo, vyprat, přečíst kapitolu knihy, shlédnout to a to video aj.

– Upřímně se radujte z každého sebemenšího pokroku a odměňte se za něj.

Není samozřejmostí, že jste se posunuli nebo dokázali něco, co ještě před několika dny ne. Je to výsledek vaší snahy, víry a píle. Mnohdy také snahy, podpory a pomoci vašich drahých (proto nezapomeňte být vděční a pokorní – ani to, že druzí vám věnují svůj čas, energii a pozornost není samozřejmostí).

– Dejte vědět svému okolí, co potřebujete nebo nepotřebujete. Co vám pomáhá nebo naopak, co vás „vytáčí“.

Pokud potřebujete, aby s vámi druhý jen tiše byla sdílel svoji přítomnost – řekněte mu to (požádejte o to). Pokud potřebujete, aby druhý nyní převzal na chvíli iniciativu – řekněte si o to. Nebojte se vyjádřit sami sebe.

Jestliže jste ve stavu, kdy na to „nemáte“ a nedokážete komunikovat, klidně napište dotyčnému dopis nebo email. Pamatujte, jakákoli komunikace je vždy lepší, než-li žádná. V neposlední řadě tím přejdete agresi, nedorozumění a pocitům ublíženosti z jedné nebo z druhé strany a to za to stojí :-).

Neplýtvejte svoji energií na nesprávné lidi.

Teď jde o vás.

Energie a síly máte pomálu, proto se dobře rozhodujte komu budete věnovat. Doporučuji proto lidi typu “ Co se to u vás proboha děje“, kteří jen hledají „senzaci“, ale nejsou opravdovými přáteli, prostě odříznout. Nejste povinni nikomu nic vysvětlovat, nikomu nic nedlužíte.

Kdo vás má opravdu rád, bude po vašem boku tak, jako tak.

– Důvěřujte vašemu tělu, že ví, co dělá a že dělá maximum proto, aby vás z nežádoucího stavu dostalo. Děkujte mu za to.

– Odpouštějte a odprošťujte se od situací, které vám ublížili, či vás dlouhodobě trápily.

– Smiřte se s tím, že nyní jste zkrátka „mimo hru“, že to není konec světa a že je to jen čas, který vám byl z nějakého důvodu dán pro rekapitulaci prožitého a vykonaných kroků.

Využijte tento čas a podívejte se, co vás zatěžovalo, zužovalo, bralo vám sílu a radost.

Pokud je to možné, spolupracujte s fyzioterapeutem nebo dobrým masérem.

Pomůže udržet vaše tělo v dobré kondici, než-li toho budete schopni opět vy sami. Zde opět pozor – v určitých stavech je zásah takového odborníka nežádoucí a mohl by váš stav naopak zhoršit, proto se prosím vždy poraďte o vhodnosti tohoto s lékařem.

– Opravdu odpočívejte.

Toto je jeden z nejpodstatnějších bodů. Pokud ležíme, ale naše mysl jede na plné obrátky v obavách, starostech, nevyřízených věcech, obavách – NEODPOČÍVÁME.

Stále dokola a dokola si způsobujeme stresový stav, který naše tělo oslabuje (tím, že aktivuje imunitní systém) a tak jde proti nám. Je třeba zcela vypnout. Na chvíli nechat vše kolem být a soustředit se na své uzdravení.

– Těšte se z maličkostí.

Např.: To jablko bylo dnes výborné. To je tak skvělé, že zabral prášek a já jsem chvíli bez bolesti. Těším se na dnešní hovor s kamarádkou/kamarádem. To je skvělé, že dávají tento seriál,/film/pořad a já ho konečně uvidím.

Pokud se alespoň na chvíli budete cítit dobře podpoří to vaše uzdravení i mysl.

Stanovte se to, na co se po odeznění současné situace těšíte.

Mělo by to být něco reálného, co víte, že se opravdu může splnit.

Kdykoli to bude možné, dívejte se do zeleně – ideálně na reálné stromy a trávu.

Obraz se zelení nikdy energeticky nezastoupí živé stromy, keře, květiny a ani trávu. Stejně tak je to s vodou. Obrazy nemají tu sílu živoucího pohybu, dechu života a barvy.

Pokud se na ně bude dívat a necháte je na sebe hluboce působit, načerpáte velkou sílu pro mysl i tělo a získáte vnitřní klid.

– Pravidelně omývejte své tělo i obličej vodou s myšlenkou na to, že z něj smýváte veškeré nemoci, zátěže, starosti, bolest.

Ideální je na toto pobyt ve sprše, ale pokud jsem dočasně imobilní (ať již z důvodu fyzického či psychického), stejně dobře poslouží i žínka nebo kousek látky, kterou se budeme omývat. Pokud toho nejsme schopni, opět může pomoci rodina či blízcí.

Soustřeďte v mysli na schopnost a přirozenou sílu vašeho těla se regenerovat a uzdravovat, posilujte ji.

Věřte své intuici a rozhodujte o svém zdraví vy sami.

Využívejte rady lékařů a jiných odborníků – nenechte se odbýt, ptejte se a zajímejte se. Nejděte nikdy proti sobě či svému přesvědčení. Taková léčba by v závěru neměla účinek, který má mít a mohla by vám ještě přitížit.

Jestliže musíte při své léčbě užívat silné a zátěž způsobující léky, věřte v to, že vám pomohou (rozhodněte se pro to, věřit).

Svoji vůlí zmůžete mnohé a jste dokonce schopni snížit negativní vedlejší účinky léků.

– Nebojte se využít podpůrné a pomocné zdroje.

Využijte rady a pomoci psychologa, psychoterapeuta, léčitele, bylinek, Reflexologie, léčebné síly kamenů apod.

– Pokud je nutné určité věci ukončit nebo je ztráta nevratná, dopřejte si čas na smíření se s tím.

Snažte se přijmout tuto skutečnost jako součást vaší cesty, které sice nemusíte rozumět, ale která jde pro vás z celkového pohledu vždy tím nejlepším možným směrem.

– Neztrácejte naději na lepší zítřky, na uzdravení nebo alespoň zlepšení stavu.

– Rozhodněte se pro uzdravení, přijetí situace, smíření – rozhodněte se pro život.

– Modlete se

Není důležité, zda se modlíte Bohu nebo k vesmírnému zdroji (stejně je to jedno a to samé). Podstatná je upřímnost a hloubka Vaší modlitby.

Celkově v situacích, když už nemůžeme dál, platí pravidlo – i cesta je cíl. Mnohdy se právě při této cestě naučíme nejvíce.

Vždy záleží na úhlu pohledu a na našem rozhodnutí, zda chceme hledat dobro nebo zlo. Zda zvolíme vztek nebo pokoru. Zda budeme stát nebo půjdeme dál. Je to na nás a o nás.

Jsem s vámi celou svou bytostí a věřím, že dřív nebo později dokážete úspěšně projít vším, co vám do cesty přijde (už jsem proto, že na sobě pracujete, zajímáte se a hledáte cestu a to je polovina úspěchu).

Vaše M.