Výběr kamene a péče o něj

Pán Bůh nájm dal mnoho darů, které nám slouží a pomáhají – ať již jsou to bylinky, léčivé prameny či minerály, které oplyvají jistými léčivými vlastnosti.

Důležité je uvědomit si, že se jedná jen o jeden z prostředků daných nám prozřetelností, nikoli modlu, kterou budeme uctívat.

Kameny mohou být úžasnými a mocnými průvodci i pomocníky, pokud s nimi ovšem umíme správně zacházet. Říká se, že kameny dokonce „umí mluvit“ – řekla bych spíš si nás přitáhnout. Někdy se nám v mysli opakuje myšlenka na daný kámen, až jdeme a vezme si jej na ruku nebo na krk nebo se pro něj na procházce v lese vrátíte, protože ho tam zkrátka z nějakého důvodu nemůžete nechat. Říká se, že vše co potřebujeme k nám přichází v pravý čas.

Proces vytvoření vztahu člověka a kamene a následná spolupráce mezi nimi probíhá v několika fázích.

Prvním krokem je kámen si vybrat – ať již cíleně např. na burze kamenů nebo jen tak v přírodě. Často se také stane, že si nás kámen vybere sám, bez ohledu na to, zda se nám vizuálně líbí nebo zda jsme zrovna takový chtěli (zde se řídíme radou – vše k nám přichází v pravý čas a přesně v takové podobě, v jaké to má být).

Druhým krokem je nastudování si vlastností vybraného kamene a podmínek, za kterých může kámen nejlépe pracovat.

Třetím krokem je očištění kamene a jeho nabití – přirozené spočinutí na denním světle (tak jako byl v půdě stvořen).

Existuje několik dalších způsobů očisty kamene:

  • zahrabání kamene na nějakou dobu do hlíny, písku, mechu apod. – je to přirozený způsob, jak se kámen čistí, neboť ze země vyšel.

Toto používáme především, pokud je kámen hluboce znečištěn nebo byl hodně používán a my potřebujeme, aby došlo k hloubkovému dobití energie. Nezapomeňte prosím, až budete kamen do země vkládat nebo hlínu po použití někde vysypávat říci, že prosíte Pána Boha a zemi, aby přijala tuto zanesenou energii, očistila ji tak, aby nikomu nemohla ublížit. Děkuji.

  • omytí kamene vlažnou vodou,
  • vykouření kamene,
  • nabití kamene na denním světle nebo měsíčním svitu (dle druhu kamene),
  • očištění kamene solí,

Rozhodně nedoporučuji – neboť skladby kamenů jsou různé a sůl může vážně porušit a narušit strukturu kamene a jeho sílu!

  • nabití či zvýšení energie kamene energií jiného kamene.

Dobré je nekombinovat kameny / nedávat je k sobě a neskladovat je dohromady – nemají to rády, každý z nich má svoji vlastní energii a energetické pole a potom je to jako v místnosti plné lidí různých povah, kteří se mezi sebou po chvilce začnou hašteřit.

Proto radím používat pouze kombinaci s křišťálem – to je celkem univerzální kámen, který se s ostatními dobře snáší. Poté je ale potřeba jej samostatně očistit a nechat nabít, aby si odpočinul.

Čtvrtým krokem je samotné používání kamene a souznění s ním.

Tak jako o lidské tělo a zdraví, je potřeba pečovat i o zdraví námi vybraného kamene. Každý kámen, který přijímá energii a špatné vlivy je potřeba čistit.

Klasická průběžná očista kamenů se provádí pod pomalu tekoucí vlažnou vodou (kde se v duchu soustředíte na to, že kámen tímto očišťujete od všech negativních energií, které do sebe do této doby „natáhl“), či se kameny nechají odpočívat v misce s vodou po dobu několika hodin. Zde pozor – některé kameny vodu vyžadují a jiné ji přímo nesnáší a mohly by se rozpadnout. Vždy je nutno nastudovat, co si u toho kterého kamene můžeme dovolit.

Následné nabíjení kamenů se různí podle druhu.

Dle mé osobní zkušenosti je dobré nabíjet spolu s křišťálem, násobí se tak jejích vlastní síla a nabití je rychlejší .

Většina kamenů se nabíjí za denního světla, ne přímo na slunci, to by mohlo kameni ublížit. Existuji také kameny, které vyžadují nabíjení v noci, za působení měsíce, protože sluneční svit je znehodnocuje.

Kameny, které se mohou nabíjet pouze v noci:
Ametyst, Růženín, Charoit, Křemen, Smaragd, Mala chit, Chryzokol, Chrysopras, Chalkolit, Granát, Diaspor, Heliotrop, Jaspis, Kunzit, Labradorit, Uvolit, Mezolit, Vltavín (Moldavit), Měsíční kámen (Selenit), Nefrit, Obsidián, Opál, Oranžový kalcit, Rodochrosit, Rubín, Sodalit, Topaz, Lapis lazuli, Magnezit

Nepsaným pravidlem při používání a očistě drahých kamenů je respekt k jejich osobitosti, vlastnostem, historii.

Na kámen, který nosíte byste neměli nechat sahat ani působit jiného člověka – může to být pro vás, ale i pro druhého člověka nebezpečné.

Jak již bylo řečeno, kamínky mají schopnost vstřebávat energie z okolí a předávat je svému nositeli a tak ho ovlivňovat. Ale platí to i obráceně – člověk, který by si jej půjčil (byť jen k prohlédnutí) by na sebe snadno natáhnout vaše energie.

Stejně jako člověk, tak i kámen se někdy zcela vyčerpá – zemře (u kamene to poznáte tak, že popraská nebo zcela praskne) a proto je potřeba jej „pohřbít“.

Tímto procesem vyjadřujeme kameni poděkování za jeho služby a také to, že si ho vážíme. Doporučuje se kámen před „pohřbením“ pro jistotu vybít alespoň 24 hodin ve vlažné vodě a potom zakopat pod zem a nechat ho odpočívat. Vodu vylít opět s žádostí, aby zanesené energie nikomu neublížili.